محتوای خود را از اینجا اضافه کنید
محتوای خود را از اینجا اضافه کنید

مرکز آموزشی مشاوره ای

✅ تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس چیست؟

✅ تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس چیست؟
🔸 تابلو بورس یا تابلو خوانی در بورس
یکی از نیازهای یک سرمایه‌گذار بعد از ورود به بازار سرمایه این است که به تابلو بورس و بازار خوانی به اندازه کافی مسلط باشد تا بتواند اتفاقاتی را که در تابلو معاملاتی بورس مشاهده می‌کند، تجزیه و تحلیل کرده و با استفاده از اطلاعات به دست آمده به خرید و فروش سهام بپردازد. شناخت اصطلاحات رایجی که در حوزه بازار سرمایه وجود دارد یکی از نیازهای اساسی هر سرمایه‌گذاری برای ورود به این بازار است و هر سرمایه‌گذاری در بدو ورود به بورس باید با این اصطلاحات آشنا شود. از طرفی یکی از سایت‌های پرکاربرد برای بررسی و خرید و فروش سهام، سایت مدیریت فناوری بورس تهران به آدرس www.tsetmc.com استفاده شود که اطلاعات جامعی از معاملات روزانه سهام در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد و سرمایه‌گذار نیز براساس متغیرهای موجود در این سایت تصمیماتی را در خصوص خرید یا فروش سهم اتخاذ می‌کند که همه این موارد مشمول تابلو بورس و بازار خوانی است. در تابلوی معاملات یک سهم اطلاعات فراوانی از آن در دسترس است که مهم‌ترین آن قیمت سهام است.

 

🔸دسترسی به تابلو بورس از دو طریق بسیار ساده امکان‌پذیر است:
۱️⃣ جستوجوی نام نماد در موتورهای جست و جو و کلیک بر روی اولین پیوند یافته شده
۲️⃣ ورود به سایت tsetmc.com و استفاده از بخش جستوجوی آن

 

🔸معرفی بخش ۱
بخش ۱ در واقع نشان‌دهنده قیمت سهام در حال حاضر است. قیمت معامله بیانگر آخرین قیمت معامله‌شده سهام است و قیمت پایانی نیز قیمتی است که در آن روز سهام بسته می‌شود که میانگینی از قیمت‌های معامله‌شده همان روز سهام با توجه به حجم معاملات است. درصورتی که آخرین قیمت معامله نسبت به قیمت پایانی بیشتر باشد حکایت از اقبال بازار به سهام و نشانه‌ای از روند مثبت احتمالی در روز کاری بعد است و بلعکس. ناگفته نماند در محاسبه قیمت پایانی سهام بورسی میزان حجم‌مبنای آن سهم نیز دخیل است و در صورتی‌که تعداد سهام معامله‌شده در یک روز بسیار کمتر از حجم‌مبنا باشد قیمت پایانی نزدیک صفر است گرچه این موضوع در مورد سهام فرابورسی صدق نمی‌کند چراکه حجم‌مبنای سهام فرابورسی ۱ است.

🔸معرفی بخش ۲
بخش ۲ بازه‌های قیمتی سهام را نمایش می‌دهد.

🔸بازه روز
نشان‌دهنده تغییرات قیمت سهام در روز معاملاتی جاری است. حداقل و حداکثر قیمتی که سهم در طی یک روز معامله می‌شود را بازه روز سهم می‌گویند. به عنوان مثال در ساعت ۹:۰۰ اولین معامله سهم در قیمت ۶،۳۱۰ ریال انجام‌شده و بعد از آن با افزایش تقاضا همراه و قیمت تا محدوده ۶،۴۹۵ تومان رشد می‌کند و تا پایان معاملات نیز در همین محدوده معامله می‌شود. پس بازه روز سهم [۶،۳۱۰-۶،۴۹۵] تومان است.

🔸بازه مجاز
بازه قیمتی است که سهم در طول روز می‌تواند نوسان کند و سفارش خرید و فروش سهام باید در این محدوده باشد.

🔸بازه هفته
تغییرات قیمت سهام در یک هفته جاری است. در صورتی‌که استراتژی شما نوسان‌گیری و خرید و فروش کوتاه‌مدت است سعی کنید در سقف قیمتی بازه هفتگی خرید انجام ندهید.

🔸بازه سال
بازه سال نیز بیانگر تغییرات قیمت سهام در یک سال اخیر است به عنوان مثال سهام پارسان بین محدوده ۳،۲۹۰ تا ۷،۱۳۰ ریال در یک سال اخیر نوسان قیمت داشته است و با توجه به قیمت حال حاضر سهام (۶،۳۶۰ ریال و نزدیک به سقف بازه سالانه) ورود به سهم پارسان مقداری ریسک دارد. گرچه این موضوع نباید معیار خرید و فروش قرارداده شود اما با ترکیب با مباحث تکنیکال و حجم معاملات می‌تواند تصمیم‌گیری برای خرید و فروش را راحت‌تر کند.

 

🔸معرفی بخش ۳
بخش ۳ در تابلو بورس یک سهام تعداد و حجم معاملات سهام را در روز جاری نشان می‌دهد که برای سهام پارسان حجم معاملات۵۰۳/۱ میلیون برگه سهام بوده و تقریباً برابر با حجم‌مبنای آن است و با توجه به آنکه بیشتر معاملات در محدوده ۵/۲ + درصد بوده است تغییر قیمت پایانی سهام نیز ۵/۲ + درصد بوده است. لازم به ذکر است ارزش معاملات برحسب میلیون ریال است که برای سهام پارسان در مثال حاضر ۶۰۴/۹ میلیارد ریال معادل ۹۶۰ میلیون تومان بوده است. مقایسه میزان حجم معاملات با میانگین حجم ماه نیز یکی از سیگنال‌هایی است که تابلوی معاملات بازار به ما می‌دهد که در ترکیب با مباحث تکنیکالی می‌توان از آن بهره برد. به عنوان مثال اگر در انتهای یک‌روند نزولی که چارت تکنیکال سهام آن را تائید می‌کند حجم معاملات به طرز معناداری از میانگین حجم ماه بیشتر باشد می‌توان برای ورود به سهام اقدام نمود.

 

🔸 معرفی بخش ۴
حجم‌ مبنا
حداقل تعداد سهامی‌است که باید مورد معامله قرار گیرد تا سهم بتواند تا نوسان کامل رشد یا افت داشته باشد. حجم مبنا برای کنترل رشد بی‌رویه قیمت سهام در سال ۱۳۸۲ تصویب شد. در ابتدای این قانون اساس بر این بود که ۱۵ درصد از کل سهام یک شرکت طی یک سال مورد معامله قرار گیرد و روزهای کاری سال ۲۵۰ روز فرض شده بود بدین ترتیب حجم‌مبنای روزانه یک سهم ۰٫۰۰۰۶ (شش ده‌هزارم) کل سهام شرکت می‌شد؛ اما در سال ۱۳۸۳ نحوه محاسبه تغییر کرد و از ۱۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش یافت؛ و حجم‌مبنا به ۰٫۰۰۰۸ (هشت ده‌هزارم) افزایش یافت. “به عنوان مثال چنانچه تعداد سهام شرکتی ۲۰ میلیون باشد حجم‌مبنای آن ۱۶۰۰۰ هزار سهم خواهد بود”.

 

 

 

 

 

نوشته شده توسط

معلم فیزیک / مسؤول سيستم هاي دانش آموزي اداره كل آمورزش و پرورش شهر تهران / فارغ التحصیل کارشناسی فیزیک نظری از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی 95-91/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =